sobota, 4 maja 2013

Boczuś z piekarnika

Taki boczek króluje na naszym stole w okresie grillowym. Przygotowujemy go wcześniej w piekarniki a później na grillu ogrzewamy. Kiedy robimy na grillu potrawy dla większej ilości osób jest to bardzo wygodny. Wiadomo, że grillowanie trwa wówczas sporo czasu i czasami nie możemy się doczekać na jedzenie a taki boczuś wymaga tylko krótkiej chwili.


Składniki:

- 0,50 - 0,70 kg. boczku,
- 1 - 2 cebula,
- przyprawa do grilla, sól,
- odrobina oleju.

1. Boczek kroję w plastry, posypuje przyprawą do grilla i lekko polewam olejem. Dokładnie nacieram i pozostawiam na kilka godzin (najczęściej na noc) w lodówce.
2. Folię aluminiową rwiemy na kawałki o wymiarach ok. 30x30 cm i układamy na niej kawałki boczku oraz pokrojoną w talarki i posoloną cebulę. Zamiast solić cebulę można również lekko posypać przyprawą typu vegeta. Zawijamy folię "w kopertę" układam na blaszce i wkładam do nagrzanego piekarnika. 
Jeżeli boczek ma być odgrzewany na grillu to nie musi być zupełnie miękki, ponieważ dojdzie na grillu. Ja ostatnio przygotowałam taki boczek na obiad. Jedliśmy go bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika z frytkami i sałatką. W takim przypadku musi być dobrze upieczony. 

Jeżeli ktoś nie chce sam przyprawiać boczku to może wykorzystać gotowy boczek grillowy.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz